Слаба игра, срамна загуба (галерия, статистика)

• Блокада на Скримов, Гоцев и Жеков, източник: FIVB Блокада на Скримов, Гоцев и Жеков, източник: FIVB
  • Атака на Николай Пенчев, източник: FIVB Атака на Николай Пенчев, източник: FIVB
  • Теодор Салпаров, източник: FIVB Теодор Салпаров, източник: FIVB
  • Пламен Константинов, източник: FIVB Пламен Константинов, източник: FIVB

В мач за честта от група “F”в зала Стулеция в полския град Вроцлав пред 4000 зрители,България излиза срещу най-младия отбор на Световното първенство - Куба, като и двата отбора нямат шанс за класиране във финалната шестица на първенството. Българският отбор излезе в стартов състав: разпределител: Андрей Жеков; посрещачи: Николай Пенчев и Тодор Скримов; центрове: Светослав Гоцев, Теодор Тодоров; диагонал: Данаил Милушев; либеро: Теодор Салпаров

Българският отбор поведе с 1-4 след стабилна игра на блок и увеличи преднината си на 4 точки при 2-6 след атака пайп на Тодор Скримов. Наши грешки дадоха възможност на кубинците да намалят разликата в резултата – 5-7 след успешна контраатака на кубинския център Избел Меса. Първата техническа почивка обаче дойде при 5-8 в наша полза след успешно блокирана атака на кубинците от зона 4. Две грешки в атака доведоха до равенство 8-8. Геймът продължи точка за точка и след дълго разиграване печелим важна топка за 12-13 след успешна атака в центъра със Светослав Гоцев. Нова точкова атака по правата от зона 4 и още едно разиграване, завършено от диагонала от задно поле, даде възможност на кубинците да излизязат напред в резултата 15-14, както и при втората техническа почивка – 16-15. Авансът на съперника набъбна на 3 точки след успешна блокада срещу Тодор Скримов и ас в посрещачът ни Николай Пенчев – 20-17. Тодор Алексиев влиза на мястото на Тодор Скримов. Намалихме разликата след успешна атака на Данаил Милушев от задно поле и отиграна контратопка на Светослав Гоцев в центъра. При 22-21 за съперника, Градинаров влезе за изпълнение на начален удар и затрудни кубинското посрещане, но съперникът успя да превърти началния му удар – 23-21. Успяхме да изравним за 23-23 след добре изпълнен сервис на Андрей Жеков и грешка на кубинския разпределител, но разпределителят ни сгреши следващия начален удар и отборът от Карибите достигна до точка за спечелване на гейма – 24-23. В последващото разиграване, противникът постигна успех, като спечели точката и гейма - 25-23. Куба повежда в геймовете с 1-0.

Вторият гейм започна зле и след 3 грешки на Милушев(две в атака и една от сервис), резултатът стана 4-1. Милушев веднага бе сменен от старши-треньора ни с Цветан Соколов. 6-2 след 10-та грешка от сервис в нашия отбор( на капитана Тодор Алексиев). Първата техническа почивка дойде при резултат 8-4 за Куба. Титулярът Андрей Жеков напусна полето, като на негово място влезе Добромир Димитров, но колебанията в полето ни не стихнаха. Грешка на Николай Пенчев на посрещане на флот сервис на противника даде аванс от 6 точки на кубинците– 10-4. Блокада срещу Цветан Соколов увеличи преднината на съперника и при 12-6 Пламен Константинов взе таймаут, в който даде указания за игра през центъра при отлично посрещане. Резултатът стана 14-8 след блок-аут от зона 2 на кубинците. Отново колеблива игра в нашия състав в атака и 16-9 за Куба- втори технически таймаут. Нови грешки в отбора на България и резултат 18-10 кара Пламен Константнов отново да вземе почивка, на която не каза нито дума. Последва разконцентрирана игра в защита, 20-12 и запазване на статуквото в гейма. Теодор Салпаров „взе своеобразен таймаут“ като изрита една от бутилките с вода и се наложи резервната ни скамейка да попива течността от пода и това забави подновяването на играта. „Таймаутът“даде резултат и нашите намалиха на 20-16 след стабилна игра на Тодор Скримов на начален удар, но последният сгреши за 21-16. Точкова блокада срещу Тодор Алексиев и успешна контраигра от задно поле на кубинците направи резултата 23-16. Нова грешка на Цветан Соколов при подаване на свободна топка към разпределителя даде възможност на Куба да затвори гейма – 24-16. В крайна сметка геймът приключи в полза на кубинците – 25-18 и 2-0 в геймовете за противника.

Стартирахме третия гейм с резервните посрещачи Мирослав Градинаров и Тодор Алексиев, като отново бяхме догонващи в резултата – 3-1 за кубинците, но бързо изравнихме за 3-3 след успешна атака на Цветан Соколов. Резултатът стана 6-5 за Куба след успешна атака от зона 2. Техническият таймаут дойде при 8-7 за противника. Поведохме в резултата след успешна контраатака на Андрей Жеков – 9-10 и 11-13 след блок-аут атака на Мирослав Градинаров и успешен троен блок от атака в зона 4 на противника. Атака блок-аут от задно поле на Цветан Соколов от трудна позиция направи аванса ни 3 точки – 13-16 и втора техническа почивка. Преднината ни нарастна на 4 точки при 13-17, а след две успешни атаки на Цветан Соколов беше вече 5 и 14-19 на таблото. Единичен блок срещу Теодор Тодоров накара Пламен Константинов да вземе прекъсване при резултат 16-19. Резултатът стана 18-19 след 4 поредни точки за кубинците. Отборът от карибите изравни резултата след грешка на Цветан Соколов на сервис и неубедително представяне в атака - 21-21, но Тодор Алексиев реализира за 21-22 от зона 4 и крехка преднина за нашия състав. Точка от контраатака за кубинския отбор от зона 4 изравни резултата за 23-23 и прекъсване, взето от старши-треньора ни. Цветан Соколов отигра от задно поле и 23-24, като нашият отбор за пръв път в мача достигна до геймбол, но кубинците се спасиха. След зрелище, изпълнено с качествени отигравания и от двете страни резултатът стана 27-27, 28-28. Кубинците достигнаха мачбол при 29-28 и впоследствие аут след нападението на Цветан Соколов, спечелиха гейма и мача след 30-28 и 3-0 гейма.                 Националите ни напуснаха игралното поле след може би най-лошия си мач на първенството изпълнен с множество непредизвикани грешки и ниска успеваемост на контраатака. Утре предстои последен шанс на националите ни за победа във втората фаза срещу Финландия от 17:40ч. българско време.