Фенове За българския волейбол

За волейбол с бъдеще

За малките жестове и големите характери

• Драган Иванов връчва купата на загубилия отбор. Източник: lokovolley.com Драган Иванов връчва купата на загубилия отбор. Източник: lokovolley.com
  • Юношите на България спечелиха турнира Локо Волей 2014. Източник: lokovolley.com Юношите на България спечелиха турнира Локо Волей 2014. Източник: lokovolley.com
  • Момчетата, родени през 97ма и 98ма спечелиха турнира Локо Волей 2014. Източник: lokovolley.com Момчетата, родени през 97ма и 98ма спечелиха турнира Локо Волей 2014. Източник: lokovolley.com
  • Финалистите от Локомотив Новосибирск. Източник: lokovolley.com Финалистите от Локомотив Новосибирск. Източник: lokovolley.com

Юношески волейболен турнир. Всички сте били, виждали сте блесналите очи, стиснати зъби, често и момчешки сълзи под мрежата. Емоциите са повече от финал на Световно. А сега си представете най-големия в Европа, проведен в Москва. С предварителни кръгове, с национални отбори от 4 страни и финалисти от цяла Русия. С препълнена пет хилядна зала на всеки мач, с поети пълни разходи на гостите и културна програма, с пъти по-голяма от времетраенето на мачовете. Подготовката за финала на турнира продължава 6 месеца, а в предварителните кръгове участват над 20 000 волейболисти. На такъв турнир бе поканен отборът на България, момчета родени 97-98-ма година. Отборът, който се готви за европейско и световно първенство през тази година, воден от Драган Иванов.

Момчетата ни, спечелили преди седмица трудна квалификация, отидоха със самочувствие да премерят сили с отборите финалисти от Русия и с националите на Сърбия, Беларус и Казахстан. Попаднаха в невероятна обстановка в зала Дружба в Олимпийския комплекс Лужники. Атмосферата на пълна до отказ зала, светлинно шоу и танцови състави. И започнаха с победите - три в групата. Победа над Сърбия на полуфинал отново без загубен гейм. Финал срещу най-добрия руски отбор – Локомотив Новосибирск. Интернет-излъчването събира над 25 000 зрители, а в залата фенове от всички възрасти подкрепят своите. Но победата е за нашите момчета! Подиум, медали, най-добри по постове, награди, купа! Не, това не е всичко.

Големият финал е в руската съблекалня, където нашият отбор отива и връчва купата на капитана на Локо. Изключително емоционално момчетата ни единодушно приемат предложението на треньора си да се даде купата на загубилия отбор. Но има ли тук загубили? Нашите момчета са една година по-големи, а в детския спорт това прави разлика. Купата е за първенец на Русия в тази възраст и остава в най-добрия руски отбор. Нашите са доказали, че са по-добри от тях. Какво по-голямо удоволетворение? Какво по-голямо признание за това, че спортът е честна битка на големи характери? А не на пари или интриги на апаратчици. Какво загубихме – една купа по-малко в офиса на федерацията. Какво ще остане от този турнир за нас – сработване на отбор в мачове и атмосфера, в каквито досега не са участвали, натрупан опит, опознаване на противници и школи, невероятни емоции и самочувствие за момчетата, уважение на съперници, дружба с приятели, покана за следващия турнир, отзвук от жеста в цяла Русия и Европа.

Две думи за човека, без който всичко това не би се случило – Драган Иванов. Пловдивският специалист е признат за най-добър в работата с подрастващи. От 2003 година насам той създава волейболни звезди. Да, звезди, които са в Европа, САЩ и Канада сега. Над 30 национали в различните възрасти, над 40 волейболисти в различни отбори в България, излезли под негово ръководство в школата на Виктория Волей. Печели всички възможни национални първенства за всички юношески възрасти. Постигнал четвърти места на европейското за юноши и световно за младежи. Работохолик, психолог, създаващ следващия ни голям отбор с много труд и с жестове като разказания. Жест, който не може да бъде предизвикан от всеки. А и повечето от нас сме неспособни да го направим практически в ежедневието си. Жест на будните, работливите, умелите, силните, големите. Браво, момчета!